Reklam
Kur'an - Bayrak
Abdullah KURU

Abdullah KURU

Kur'an - Bayrak

01 Haziran 2022 - 01:39

İki büyük nimet. Biri dini, diğeri millî değerimiz. En müstesna yerlerde, son derece kıymetli, iki alamet, iki işaret ve yaşam kaynağı Kur'an ve bayrak. Biri Allah'a bağlılığın, diğeri vatana bağlılığın alâmeti ve baş tacı.

Bu iki değeri gerektiği gibi, gerektiği yerde muhafaza son derece önemlidir. Kıymetli şeyi kıymetli kimseler yaparsa, kıymeti artar ve hürmeti anlaşılır. Fakat bu iki büyük varlığı âdi, süfli, perişan, alçak kimseler ve yersiz, liyakatsiz kimseler kullanmaya, suistimal etmeye başlarsa büyük eziyet ve nankörluk olur.

Ne mi demek istiyoruz, bir kısım insanlar adeta Kur'an-ı şov aracı, mevki aracı ve reklam aracı olarak kullanmaktadır. Hatta sokakta Kur'an tilaveti ile dilencilik edenleri gördük. Kur'an-ı ses aracı ve yarışma aracı yapıp, mana ve nüzul sebebi unutuldu. Bülbül vâri hafızlarımız içerikten bihaberler. Bazi kimseler ise Kur'an-ı duvarda aksesuar olarak bulundurmaktadır. Bu dinî bir zafiyet ve zayiattir.

Diğer taraftan bağımsızlığın, kahramanlığın, egemenliğin, şühedanın armağanı olan bayrağın muhafazası son derece önemlidir. Rengini şehitlerin kanından alan, al bayrağın en yüksekte, en temiz yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. "Bayrağın varsa bayramın vardır," sözünü iyi kavramalıyız. Millet olarak bayrağımızı ve Kur'an'ımızı çok sevdiğimiz doğrudur ancak eksiğimiz, bunların değerlendirilmesi ve muhafazasındaki eksiklerimizdir. Sizlerin de şahit olduğu gibi, balkondan sarkan bayrağı öpen çocuk içimizi ısıtırken, yol kenarlarında kırık, dökük, virane, perişan kulübe vs. yerlerde solmuş, devrilmiş, yırtılmış bayrakları gördükçe içimiz acıyor. Özensizce asılmış bayraklar, uygunsuz yerlerde soluk, silik, eğik, pislikler içinde çok yazık. Saygı, hürmet anlayışımızı örselemektedir. Aynı zamanda 765 sayılı bayrağı koruma kanuna göre bayrağın nerelere ne şekilde asılacağı, hakaret edilemeyeceği belirtilmiştir.

Velhasıl, Kur'an ve bayrak uygun yerlerde bulunsun ve korunsun.

Kıymetli şeylere gerekli hassasiyeti lütfen gösterelim.

Bu yazı 6614 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Muhterem DEMİREL
  1 yıl önce
  Teşekkürler güzel bir konuya değinmişsiniz.
 • Zahir Keleş
  1 yıl önce
  Yüreğine sağlık hocam bu ülkede bu sistemde yetişen çocuklar kur anı tekmeliyor hocam kur ana saygısı olmayanın ne vatanı ne milleti nededevleti olur nesil bitiyor gençlik yitiyor hergün uçurumdan yuvarlanıp gidiyor gençlik devlet nerede millet nerede İslam nerede biz neredeyiz imdat ya Rab imdat

Son Yazılar