Reklam
Kul ve kül
Abdullah KURU

Abdullah KURU

Kul ve kül

18 Şubat 2021 - 09:38

Büyüklerimizden alınası bazı dersler ve güzel hasletler vardır. Günümüz kuşağı gençler, her ne kadar teknoloji çağının nesilleri ise de insanlık namına her zaman geçerli olan bazı erdemli davranışlar vardır. Gençler bunları bilmeli ve almalıdır. Allah'ın kullarının kullarına ve kulların birbirinin küllerine muhtaç yaratıldığını bilenler, irfan ehli kimselerdir.

Üç yerde eskiden hayvanların ağzı bağlanırmış. Birincisi, yavru hayvanlar belli bir yaşa gelince sütten kesilmesi için annesini emmesin yâda sağımlık süt kalsın diye küçük danaların ağzı bağlanırmış. İkincisi ise, eskiden atlarla veya öküzlerle tarla, bahçede çift sürerken hayvanların ağızları bağlanırmış ki tarla başında komşunun ekinini yemesin ve iş aksamasın. Üçüncüsü ve en önemlisi ise, gündüz otlaması için dışarı salınan hayvanların, yol boyunca ve ekili alanlar yanından geçerken başkasının bağına, bahçesine uzanmasın, "helal süt alalım haram yemeyelim" diye hayvanların ağızları kapatılırmış.

Kimilerinin küçümsediği, hor baktığı, görmezden geldiği o insanlardan öğrenilecek dersler varmış meğer. Burada kul hakkına hürmet, Peygamber emrine itaat, Allah'ın emrine rivayet vardır. Kul ve komşu hakkına saygı göstermenin en güzel örneğini sergileyen büyüklerimiz, "Bana kul hakkıyla gelmeyin" ilahı emrine itaatin ve "yediklerinize dikkat edin, çocuklarınız onlardan meydana gelir" buyuran sevgili Peygamberimize uymanın çok güzel örneğini göstermişlerdi.

Huzurun, bereketin ve yaşam ahlakının timsali olan bu davranışların günümüz nesillerine örnek olması temenni ve duası ile...

Bu yazı 1830 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar