Kolay kolay yıkılmayız
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Kolay kolay yıkılmayız

17 Şubat 2023 - 11:39

Ülkemiz büyük bir deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldı. Daha sayısı belli olmayan binlerce can kaybımız oldu.

Yüreklerimiz yandı. Nice ocaklar söndü, nice yavrular babasız, nice yavrular annesiz, nice anne ve babalar da evlatsız kaldı ve yürekleri dağlandı. Tabi ki emir büyük yerden geldiği için o emre boynumuz kıldan incedir.

Allah-u Teâla böyle büyük felaketlerle hiç bir kulunu baş başa bırakmasın.

Bu deprem felaketinden ben şahsım olarak şu dersi çıkardım.

Enkazın altından çıkarken, başıma bir örtü verin de dışarıya öyle çıkayım, diyen kahraman Türk kadınlarının daha yaşamakta olduğunu gördüğümde kolay kolay yıkılmayacağımızı anladım.

 Görevli yiyecek dağıtırken, bir yavru çocuğumuza ekmek uzattığında titreyerek “bizim ekmek ihtiyacımız yok” deyip, ekmeği geri verdiğinde, ihtiyacından fazla almadığında, kolay kolay yıkılmayacağımızı anladım.

 Enkaz altından benim falancaya şu kadar borcum var, onu Allah rızası için verebilir misiniz, diye haykıran, kul hakkının ne demek olduğunu bilen bacılarımızın olduğunu görünce kolay kolay yıkılmayacağımızı anladım.

En son 229 saat sonra enkazdan çıkan bir anne ile iki yavrusunun sağ olarak çıkması da zaten bizin din inancımızın ve kuvvetli imanımızın bir belirtisi değil mi?

Depren olduğunu duyunca ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine koşan gönüllülerimizin olduğunu orada canla başla çalıştığını görünce kolay kolay yıkılmayacağımızı anladım.

Yine Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen “Ey Müslüman kardeşim senin de burada bir kardeşin var” diyen, maddi yardımları görüp duyunca kolay kolay yıkılmayacağımızı anladım.

Birçok kanalın ortak yayınına bağlanan vatandaşlarımızın elinde ne var ne yok, elinden geldiğince yardımlarını ve o küçük yavruların, bir ihtiyacı için kumbarasında biriktirdiği parasını bağışladığını görünce anladım ki kolay kolay yıkılmayız.

Enkazdan çıkan o Anadolu erkeğinin, o Anadolu kadınının, metanetle oğullarım, kızlarım, eşim, bacım, malım gitti ama vatanımız sağ olsun, devletimiz var olsun, dediğini gördüğümde, anladım ki kolay kolay yıkılmayız.

Velhasıl daha da önemlisi, devletimizi askeriyle, polisiyle, sivil toplum örgütleriyle, “ben buradayım, ayaktayım” deyip kimseyi aç, susuz ve açıkta bırakmadığını görünce anladım ki bir daha biz kolay kolay yıkılmayız.  

Ülkemizin başı sağ olsun. Allah-u Teâla bizlere ve bütün insanlığa böyle afetler yaşatmasın.

Afette hayatını kaybedenlere Allah ü Teâla rahmet eylesin, geride kalanlarına sabır ve metanet versin, yaralılara acil şifalar versin, enkaz altında kalanlar varsa yardım etsin ve en kısa zamanda kurtulmalarını nasip eylesin.

Bu yazı 3480 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Sabri ŞAHİN
  7 ay önce
  Allah razı olsun değerli hocam.Yürekten katılıyorum. Bu necip millet için herşey feda olsun. Allah bir milleti sevdiği için sınav yapar diye düşünüyorum...
 • Türkelili
  7 ay önce
  Allah zerre kadar faydası dokunandan razı olsun.

Son Yazılar