Reklam
Kadir gecesi nedir bilir misin?
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Kadir gecesi nedir bilir misin?

07 Haziran 2018 - 10:20 - Güncelleme: 07 Haziran 2018 - 10:21

Önümüzdeki 10 Haziran Pazar gününü 11 Haziran Pazartesi gününe bağlayan gece inşallah Kadir Gecesini idrak edeceğiz.

Kadir gecesi, bütün insanlığa saadet kapılarını açan, huzur ve ebedi mutluluğun yollarını gösteren, şan ve şeref bahşeden, Kur'an-ı Kerim'in nazil (indiği) olduğu bir gecedir. Bu gece inen meleklerin çokluğundan dolayı yeryüzü dar gelir. Allah'ın salih ve itaatkar olan kullarına rahmet ve bereket getirirler. Bu gece bütün kainat nura gark olur.

Ne yazık ki insanlar, böyle fevkaladeliklerle dolu gecelerin kadir ve kıymetini idrak edememektedirler. Allah'u Teala, bir ayet-i kerimede, "Doğrusu, biz Kur'an-ı Kadir gecesinde indirdik. (Rasulüm), Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rabb'lerinin izni ile her bir iş için (saf saf) inerler. O gece fecrin doğuşuna kadar selamet ve rahmettir."(1)

Kadir gecesi, kendisine Kur'an indirilmekle nurlanmış, başta Cebrail (a.s) olmak üzere melek akınlarıyla manevileşmiş; müminlere selamlar yağdırılan mübarek feyz ve bereket dolu bir gecedir. Cenab-ı Hak bazı zaman ve mekanları diğer zaman ve mekanlardan  üstün kılmıştır. Aylar içinde Ramazan ayı, günler içinde Cuma günü, geceler içinde Kadir gecesi, tüm yücelikleri içinde bulunduran mübarek gün ve gecelerdir.

Şair: "Ne hayırlı gecedir bu, ne muazzam bir an,

Bu gece başladı, hikmetle tulüa Kur'an" sözleriyle bu gecenin önemini ne de güzel dile getirmiş.

Bu sebepledir ki, Peygamber efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde, "Kim kadir gecesini faziletine inanarak ve mükafatını Cenab-ı Hak'tan bekleyerek ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (2) buyurmuşlardır.

Kadir gecesini Ramazan-ı Şerif'in son on gününün gecelerinde  ve özellikle de tek olanlarında aramalıyız. Peygamber efendimiz (s.a.s) yine bir hasislerinde, "Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tek sayılı gecelerinde arayınız" buyurmuşlardır.

Hz. Aişe bir gün Peygamber Efendimiz'e (s.as) şöyle sormuşlardı, "Ya Resulullah! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" Resulullah, 'Allah'ım, affedicisin, affetmeyi seversin, benim günahlarımı da affet' diye dua et." buyurdular.

Kadir gecesinin ihyası için; en azından o gecenin akşam ve yatsı namazları cemaatle kılınmalıdır, gecenin çoğunu namaz kılarak, Kur'an okuyarak, zikir ve tefekkür ederek, dilimizin döndüğü kadar Allah'a dua ve niyazda bulunarak geçirirsek, bu geceyi boşuna geçirmemiş oluruz.

Ramazan  ayının sonuna yaklaştığımız bu günlerde ibadetlerimize yoğunluk kazandıralım, bütün davranışlarımızın ibadet özelliği taşımasına gayret edelim. Fakir ve muhtaçlara gücümüzün yettiği kadar yardım elimizi uzatalım. Dinimiz, vatanımız ve milletimiz için daha faydalı ve yararlı işler yapma gayreti içinde olalım. Her gecemizi Kadir gecesi gibi mübarek bilip, boş geçirmeyelim. İşte o zaman dünyanın gerçek huzurunu ve ahretin ebedi saadetini elde etmiş oluruz.

Allah-u Teala, cümlemizi Kadir gecesinin kadrini bilenlerden ve feyz-i bereketinden nasibini alanlardan eylesin. (Amin)

Bu yazı 3467 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar