Reklam
Çok değiştik çok
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Çok değiştik çok

30 Ağustos 2021 - 11:45

1975 Kastamonu İmam Hatip Lisesine gittiğim ilk senelerdi. On iki veya on üç yaşlarında idim. Bir bayram günü idi ve o gün günlerden Cuma idi. Köylerde hoparlör olmadığından ezanlar da her yerden duyulmazdı. Çocukluk ya, o gün ezanı duymamışız ve Cuma namazını da kaçırmışız. Rahmetli babamla ilk karşılaştığımızda bana verdiği dersi burada uzun uzun anlatmayacağım. Evet değerli kardeşlerim, bizlere ne oldu da bu kadar değişir hale geldik. Çocuk babayı tanımaz, baba çocuğu tanımaz. Baba çocuğuna bir söz söylediği zaman “baba sen bana karışamazsın” diyen bir nesil ile karşı karşıyayız. Eskiden bizler bir büyüğümüzün yanında oturamazdık, öyle ki saygıdan ayakta dururduk, yaşlıların önünden bile yürüyemezdik. Bir baba bırak çocuğuna “Oğlum bugün Cuma namazını kıldın mı?” demeyi, gezmesine tozmasına bile karışamıyor, gece geç saatlere kadar nerelerde gezdiğine bile haberdar değil.

Bir devlet görevlisinin görevini tam yapan değil de görevini başkalarının işine geldiği gibi yapan görevliler, insanların yanında daha değerli ve iyi insan haline gelmiş, yani görevlilerimiz görevini yapamaz hale gelmiş.

Müslümanlıkta bir cami adabı vardı; adam elleri cebinde camiye giriyor, girdiğimiz yer Allah’ın evi, girsene bir kaymakamın, hakimin, savcının makamına eller cepte, seni göreyim. Neyse oturuyor caminin başköşesine, bizim imam bir şeyler anlatayın diye kendini paralarken adamın telefonu çalıyor ve başlıyor konuşmaya, camide iş görüşmesini hallediyor.

Yani camilerimiz ibadethanelikten çıkmış, maalesef ticarethaneler haline gelmiş değerli kardeşim.

Biz cami imamları günde beş vakit ezan okumamız gerekirken, üç veya dört vakit ezan ile yetinerek vede bunu normal karşılıyorsak bizde değişmişiz demektir.

Bir baba, yarı çıplak gezen bir hanımına değil de, çocuğuna dahi karışamaz hale gelmiş vede bunları yapmak, yani yarı çıplak gezmek milletimiz tarafından normal bir şey gibi görünür hale gelmiştir.

Adamın kızına düğür geldiği zaman hısım olacağı kişiye ilk sorduğu soru, damat adayının nesi var, katı var mı? yatı var mı? sorusu. Namazdan niyazdan, oruçtan hac’dan maalesef hiç soru çıkmıyor.

Cenazelere gidiyoruz, hiç mi hiç ibret almıyoruz. Cenazeye değil de sanki düğüne gidiyoruz.       Güzel bir söz vardır: “Ey cemaat ben sizin gibi olamam ama siz benim gibi olursunuz, bu dünyadaki yaptıklarınızı ahirette bulursunuz”

Belki yarın o musallada yatan kişinin kendimiz olacağını düşünemiyoruz. İmam Kur’an-ı Kerim okuyor, adam üstüne üstlük bir de yakmış sigarasını başkalarıyla muhabbet ediyor, insanlara saygın yoksa Kur’an’a saygın olsun.

Başımızdan bir sel felaketi geldi geçti, bu felaketten bakıyorum hiç mi hiç bir ders ve ibret alamaz hale gelmişiz. Acaba bu felaket bizlere ne demek istiyor, bunu hiç düşünemiyoruz ve yahut da düşünmek istemiyoruz.

İnsanlar bir yardım yaparken yaptığı yardımları bir menfaat karşılığı, hatta şova dönüştürerek boy boy resimler atarak, canlı yayınlar yaparak yapar hale geldi. Diğer yandan yardıma ihtiyacı olanlar yardımı alamaz yani utanır hale gelirken, ihtiyacı olmayanlarımız bizler ise “teşekkür ederim kardeşim benim buna ihtiyacım yok siz bunu yardıma ihtiyacı olan birine veriniz” demeye dilimiz dönmeyerek yardımları ihtiyacı var gibi alır hale geldik.

Aklımızı başımıza alalım. Bu afetten bir ders çıkaralım ve kendimize gelelim, bu ilk de değildir son da değildir. Unutmayalım ki Allah’ın rahmeti bitmiş değildir, gerisi daha boldur. Saygılarımla.

Bu yazı 6286 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Gurbetci
  1 yıl önce
  Agzina yüregine saglik Muhterem Hocam,biz müslümanlar bilhassa ve özelikle yedigimiz ictigimiz ve yedirdigimiz icirdigimize özen göstermeliyiz haram lokma ile beslenen bedenden ve o bedenden olan zürriyetten iste bugünümüzdeki yetisen nesil ortaya cikiyor.tarlaya ne ekersen topraktan o cikar misir ektigimizde bugday cikmaz degilmi? dügün gecesi iki kadeh at diyen dost ve arkadasa ne demeli ? yedigimiz ictigimiz gidalarin icerigini bilmeden hapur hupur tüketmemize ne demeli? konu komsunun bagindan bahcesinden alinan calinana ne demeli ? üc kurusluk ise bes kurus deyip kul hakki yiyene ne demeli bu ve benzeri yüzlerce haramdan sakinmadan yasadigimiz sürece bizim cocuklarimiz ve neslimiz dogru dürüst temiz ve ahlakli olmayacakdir,bize ne oldu ise azar azar oldu, haramin kücügünden kacinmayan bir toplum bozulmaya mahkumdur,cikari ve mefaati olmayanin selamini bile alinmadigi bir zamanda yasiyoruz Allah sonumuzu hayr eylesin..
 • Özlem Demirel Aydın
  2 yıl önce
  Allah sevdiklerimizi bizleri evlatlarimizi rizasini kazanan kullardan eylesin kalemine sağlık amcacim
 • Erdoğan ercan
  2 yıl önce
  Teşekkürler hocam çok güzel anlatmış
 • Adem akın
  2 yıl önce
  Kısa ve öz bizleri anlattınız için çok teşekkürler ederim çocuğun cebine para koynuna kadın evini arabasını alırsan çocuğun bir amacı kalmıyor saygı evde başlar hep özenti geldimiz nokta ne yazıkki üste detaylı anlatılıyor
 • MUHTEREM DEMİREL
  2 yıl önce
  Benim eski dostum yoktur eskimeyen dostum vardır. Teşekkür ederim eskimeyen dostum.
 • Eski bir dost
  2 yıl önce
  Ağzına sağlık Hocam. Geçmiş olsun Türkelim
 • Taksici imdat
  2 yıl önce
  Slm hocam bakıyorum da şu yazdığın dile getirdiğin anlamlı sözleri okumaya bile zahmet etmeyen bi nesil yetişiyor coook yazık coook ben başımıza taş yagmadigina şükür ediyorum Allah senden razı olsun güzel konulara değişmişsin ama anlayana

Son Yazılar