Reklam
Öğretmenler Günü
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Öğretmenler Günü

22 Kasım 2018 - 12:39

24 Kasım 2018 tarihinin Öğretmenler Günü olarak kutlanması münasebetiyle yazımızın başlığı da "Öğretmenler Günü" hakkında olacaktır.

Öğretmenler günü, bu mesleğe hayatlarını adayan, öğrencilerini evlatları gibi gören, bütün öğretmenlere teşekkür ve minnetlerin sunulduğu bir gündür.

Öğretmen, sadece ismiyle söylenip geçiştirilecek bir sözcük değildir. Yine öğretmen ismiyle söylenip, geçiştirilecek bir varlık da değildir. Öğretmen; Çocuklarımıza hayatı boyunca lazım olacak olan ahlak, terbiye, edep, küçüklere saygı, büyüklere sevgi gibi konuları da öğreten kişilerdir. "Öğretmen" demek anne demektir, "Öğretmen" demek baba demektir, "Öğretmen" demek kardeş demektir, "Öğretmen" demek arkadaş demektir, velhasıl "Öğretmen" demek geleceğimiz demektir. Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir. Peygamberimiz bir hadislerinde "Ben öğretmen olarak gönderildim" buyurmuşlardır. Buradan da anlaşılıyor ki demek ki öğretmenlik kutsal bir meslek imiş. Yüce kitabımız Kur-an-ı Kerim'de Allah'u Teala "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu" buyurmuştur. Bu anlamda bebekliğimizden itibaren bize ilk bilgileri öğreten  anne ve babamız da birer öğretmendir, bizlere dini bilgileri öğreten hocalarımız da (imamlar) birer öğretmendir.

Bizlere bunca bilgileri öğreten öğretmenlerimize bizde saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz, elimizden gelen yardımı göstermeliyiz. Büyük isek sevgimizi, küçük isek saygımızı göstermeliyiz. Arada bir okullara giderek hem çocuklarımızın durumunu, hem de öğretmenlerimizin hal ve hatırlarını sormalıyız. Dün akşam benim 1970'lerde ilkokul birinci sınıfta öğretmenim olan Ali Yıldırım adında öğretmenimi aradım. Telefonla biraz sohbet ettik. O da memnun oldu, bende memnun oldum. Öğrencilerimiz de okullarda okul kurallarına uyarak, derslerde öğretmenlerini dinleyerek, onlara yardımcı olmalıdırlar.

Öte yandan hasta ve yaşlı olan öğretmenlerimizi ziyaret ederek, öğretmenler gününü kutlamalı, hastalara Allah'tan acil sifalar, yaşlılara uzun ve hayırlı ömürler dilemeliyiz.

Bu vesile ile tüm öğretmen kardeşlerimin öğretmenler gününü kutlar, halen görevi başında olan öğretmenlerimize derslerinde başarılar, hasta olanlara acil şifalar, vefat edenlere de Allah'u Teala'dan rahmet diliyorum.

Bu yazı 3334 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Fadıl ünlü
  2 yıl önce
  Allah razı olsun sayın hocam yüreğine sağlık. Peygamber zamanında suffe ehlinin, Hz Ali (r.a) nın bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum düsturunu, bu geleneği yaşayanlara ve onlara değer veren yazılarınızla eğitime vermiş olduğunuz katkılardan dolayı sizi ayrıca tebrik ediyorum sayın hocam
 • Imdat taksici
  2 yıl önce
  Eline diline yüreğine sağlık hocam .....
 • Muhterem DEMIREL
  2 yıl önce
  Allah razi olsun hocam.insallah hayirlisi olur.Allah a emanet olun
 • İsmail GÖKTEKE
  2 yıl önce
  Muhterem Hocam güzel yazından dolayı tebrik ederim.Ben de acizane 9 sene bu mesleği icra ettim.Öğretmenlerin hakkı gerçekden ödenmez.Öğretmenlerimize kolaylıklar,öğrencilerimize başarılar dilerim.Ayrıca çıkmış olduğun yolda hayallerinin gerçekleşmesini temenni ediyorum.

Son Yazılar