Reklam
Üzücü ama gerçek
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Üzücü ama gerçek

23 Mart 2018 - 09:18

Bu yazımda ilçemizdeki üç önemli, göze çarpan sorundan bahsetmek istiyorum. Öncelikli sorunlarımızın başında trafik sorunu gelmektedir. Aslında herkes kendisine gösterilmesini istediği saygıyı başkalarına da gösterse, bu sorun ilçemizde olmaz diye düşünüyorum.

Belediyemiz büyük alışveriş yerlerinin önüne, bankalarımızın önüne ve diğer önemli yerlerin bazılarının önüne vatandaşlarımız alışverişlerini ve işlerini rahatlıkla yapsın diye park yerleri bırakmış, bakıyorsun aynı araba saatlerce orada duruyor. Bu diğer insanların haklarına bir saygısızlık değil mi? Yine kişi arabasını kaldırıma çekmiş dakikalarca araba orada duruyor, gelip geçenleri rahatsız ediyor ve insan haklarını ihlal ediyor. Diğer taraftan ara sokaklar kapatılıyor, hiç kimse demiyor ki, 'Burası niye kapatılıyor veyahut deniyor da diyen kişi veya kişilerin görevlerini yapmasına engel mi olunuyor? Hadi bunların hepsini bir tarafa bırakalım bir vatandaşımızın hastası olsa, yol yüzünden beş dakikasını kaybetse, o beş dakika yüzünden yakını hayatını kaybetse, gerisini hiç düşünmeye bile gerek yok değerli kardeşlerim. Şu an belki bu sözler sizlere şaka gibi gelebilir ama bu olay Allah göstermesin başınıza geldiği zaman bu sözlerimin doğruluğunun farkına varacaksınız ama o zaman, zaman çok geç olacak. Şayet o sokak, birileri tarafından kiralandı ise lüfen, 'Kiralandı' yazılır ise vatandaş da bilgilendirilmiş olur. Yine vatandaşlarımız araçlarını köşe başlarına, diğer vasıtaların geçmesini engelleyecek şekilde ve yayaları rahatsız edecek şekilde bırakabiliyorlar. Bu davranışlar gerçekten üzücü, yapılması hoş olmayan davranışlar. Özellikle yetkililere sesleniyorum, görevini yapmak isteyenlere görevlerini yaparken engel olmayalım. Üzülerek belirtmek istiyorum ki bizler, bir görevliye ilk 'Hoşgeldiniz' tanışmamızı yaparken, 'Acaba bu kişiyi nasıl ele alabilirim, işim düştüğü zaman yasal olmayan yollardan nasıl işimi yaptırabilirim' düşücesine kapılıyoruz.

Diğer bir sorunumuz ise sağa sola çöp atma sorunu. Kişi masada oturuyor, sigarası bittiğinde sigaranın izmaritini önündeki kül tabağına atmıyor da, sokağa fırlatıyor. Elinde yediği bir çikolatanın ambalajını sokaklara düşünmeden atabiliyor. Özellikle bu davranışlar her gün kendi gözümüzle şahit olduğumuz davranışlar. Başkalarına saygınız yoksa, kendi insanliğinıza saygınız olsun. İki sene önce idi, misafirlerim geldi. Güzelkent'i gezdireyim dedim. Sahile indik, çekirdek aldık, bir masanın önüne dikildik. Altı üstü çekirdek kabuğu. Neyse çekirdeği yedik, kabukları elime biriktirdim. Orada bir bekçi vardı, çöp kutusunu sordum, sağa sola masanın üstüne baktı güldü ve çöp kutusunun yerini gönüllü gönülsuz gösterdi.

Üçüncü sorunumuz ise hükümetimiz, vatandaşların sağlığı için kapalı yerlerde sigara içilmemesi yasağı getirdi çok da iyi yaptı. Milletimiz kısmen uygulamakta ama sanki devletimize nazire yaparcasına (sokaklarda ellerinde içenler kapsam dışı) adam sokakta dolaşırken ağzına almış sigarayı sanki çocuk emziği gibi ağzında sigara ile dolaşıyor ve gençlerimize de kötü örnek oluyor. Bir de bunu ilçemizde ileri gelenler, bir mevkiye gelip söz sahibi olanlar yapıyorsa, bu daha da düşündürücü. Herhalde bir şeyler anladık sanırım. Saygılarımla.

Bu yazı 3403 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Turkelili
  3 yıl önce
  Malesef bu yetkililerin turkeline gelincek gozleri gormez oluyor.dediginiz gibi Sayin ilhan Ozcan bir de okullar sokak'yibo' acaba bu yoldan giden bir minubus soforudemi gormuyor buralari her gun buradan giden bir okul mudurudemi gormuyor buralari .yine her gun oralardan gecen onlarca ogretmendemi gormuyor oralari yazik yazik aldiginiz maaslara yazik o cocuklara yazik.Sadece Muhterem DEMIRE'e mi lazim buralar o belkide ayda bir kere gecmez buralardam .Bana dokunmayan yilan bin yasasin demeyin lutfen.?
 • Alejandro
  3 yıl önce
  Hocam güzel bir yazı toplum çocuktan başlar eğitilmeye .
 • Ilhan Özcan
  3 yıl önce
  Hocam yatırım var deyip vali geliyo vekili geliyo sanki herşey dort dortluk patates tarlası gibi yollar kaldirima kadar yapilan binalar yaz ayında su kıtlıgı bu yetkililer salonlara toplanacaklarına bi turkeliyi dolasasmazlar ne kadar soforlugun olursa olsun turkeli sehir merkezi tıkalı kaldırimlar insandan baska hersey var illa bizde sesimizin duyulması icin yolmu kapatalım lastikmi yakalım gittikce kotuye gidiyo sonra yatırim varmış ne yatırımı
 • Bilgeç şentürk
  3 yıl önce
  Merhaba sayın hocam yazmış olduğun köşe yazından dolayı tebrik ediyorum yazmış olduğun 3 konuda eğitim eğitim eğitim diye bağırıyo çop atma trafik insan sağlığı için alınmış önlemler bir insan kendine saygı duymuyosa başkasında duymaz .aslan yattığı yerden belli olur öyle değilmi? İnsan yaşadığı soktatan
 • Muhterem DEMIREL
  3 yıl önce
  Sayin kosovali goruslerine tesekkur ederim .yaziyi iyi okuduysan zaten yazimda belirttim.'adabina uygun icenler kapsam disi'hic bir baba anne cocuguna kotu bir is yap demez ama malesef kotu yolda olan cok cocuklarimiz var.
 • Hasan filiz
  3 yıl önce
  Eline kalemine yüreğine sağlık dayı iyi bir konuyu gündeme getirmissin insaallah sorunların çözülmesine yardımcı olursun
 • Kosavali
  3 yıl önce
  Sayın hocam görüşlerinizi gündeme getirdiğiniz için teşekkürler güzel konulara deyinmişsinz sokakta sigara içen vatandaştan bi çocuk örnek almaz ailenin yetistirmesine bağlı bi durum baba annne güzel örnek olursa hayattan güzel şeyler alır benim görüşüm bu he şu da var sığara içen vatandaş kendi cebinden içer buda böyle biline !!!
 • Turkelili
  3 yıl önce
  Bazilarinin isine gelmeyecek ama malesef hepsi gercek
 • İmdat
  3 yıl önce
  Eline diline sağlık hocam teşekkür ederim gene güzel yazmişsın.... :)

Son Yazılar