Reklam
Resulullah efendimizin tavsiyeleri
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Resulullah efendimizin tavsiyeleri

03 Ağustos 2018 - 11:14

Enes bin Malik (r.a) anlatıyor: Ben sekiz yaşında bir çocuk iken, Resulullah'a (s.a.s) hizmet etmeye başladım. Bana ilk öğrettiği şey şu oldu:

Ey Enes! Namaz için abdesti güzel al. Böyle yaparsan hafaza melekleri seni sever, ömrün de uzun olur.

Ey Enes! Cünüplükten guslet ve gusül abdestinde mübalağa et. Çünkü her kılın altında cünüplük eseri vardır.

Ben:

"Ya Resulullah!Gusülde nasıl mübalağa yaparım?"diye sordum.

Buyurdular ki:

“Suyu saçlarının dibine kadar ulaştır, vücüdunu ovala. Böylece yıkandığın yerden günahların bağışlanmış olarak çıkarsın.

Ey Enes! İki rekat da olsa duha namazını geçirme. Çünkü o çok tevbe edenlerin namazıdır. Gece ve gündüz çok nafile namaz kıl! Sen namaz kıldığın müddetçe melekler de sana istiğfar ederler.

Ey Enes! Namaz için kalktığın zaman, Allah için ayakta dur. Rüku yaptığın zaman, avuç içlerini dizlerinin üzerine koy, parmakların açık olsun. Kolların yanlarından uzak dursun. Başını rükudan kaldırdığın zaman her uzvun yerinde duracak şekilde kalk, dimdik dur. Secde yaptığın zaman yüzünü yere iyice yapıştır, karganın yem yediği gibi acele etme, tilki gibi de kollarını yere döşeme. Muhakkak ki Allah'u Teala rüku ve secdesi tam yapılmayan namazı kabul etmez. Gücün yeterse her zaman abdestli olmaya çalış. Sen abdestli olarak ölecek olursan, şehit olarak ölürsün.

Ey Enes! Evine girdiğin zaman selam ver ki senin ve evinin bereketi artsın. Bir ihtiyacın için dışarı çıktığın zaman kar-şılaştığın insanlara da selam ver ki imanın lezzeti kalbine girsin. Böyle yaparsan evinden çıktıktan sonra bir günah işlememişsen bağışlanmış olarak evine dönersin.

Ey Enes! Hiç bir zaman Müslümanlara karşı kalbinde kin besleme. Bu benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime sarılırsa, beni sevmiş olur. Kim de beni severse cennette benimle beraberdir.

Ey Enes! Bütün bunları öğrenip, nasihatlarımı yerine getirirsen, artık senin için ölümden daha sevimli hiç bir şey olmaz. Çünkü gerçek rahat ölümdedir.”

1-(Tenbbihü-l Gafilin)

Bu yazı 2815 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar