Reklam
Diyanet'in kuruluşunun 94. yıldönümü
İsa YAMAN

İsa YAMAN

Diyanet'in kuruluşunun 94. yıldönümü

06 Mart 2018 - 13:32

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 yılında Başbakanlığa bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur.

Kuruluş amacı, İslam Dininin inaçları, İbadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, Din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmektir. Bu amaçla 94 yıl önce kurulan bu önemli müessese üzerine düşen görevi imkânlar ölçüsünde en güzel şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın görevi, dine ve ilme hizmet etmek, kardeşlik duygusunu, vatan ve millet sevgisini, milli birlik ve beraberliği pekiştirmektir. Tabiî ki din hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşu ile başlamış olduğunu söylemek mümkün değildir. Asrı saatle başlayan bu kutsal din hizmeti sağlam bir kaynağa, derin ve zengin bir geçmişe, köklü bir geleceğe, üstün bir ahlak ve fazilete ve manevi bir coşkuya sahiptir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Camilerde, Kuran Kurslarında ve Eğitim Merkezlerinde sözlü olarak yürüttüğü dini tebliğ ve irşat görevini yazılı ve görüntülü yayınlarla da yürütmeye çalışmaktadır. Diyanet TV, Diyanet Radyo, her seviyede okuyucunun dini bilgi ihtiyacını karşılayacak kitapların yanında aylık olarak Diyanet dergisi ve yine aylık olarak Diyanet Çocuk dergisi ve üç ayda bir çıkan İlmi dergi yayınlanmaktadır. Bu güzel hizmetlerin yanında Müslüman ülkelerde Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde, Avrupa da, Amerika’da, Japonya’da ki soydaş ve dindaş Müslüman kardeşlerimizle münasebetlerini artırarak Camisi olmayan yerlerde Camilerin yapılması, Kuran Kursu, İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakülteleri açılması, din adamı ihtiyaçlarının giderilmesi gibi hizmetler Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle ve değerli hayır sever vatandaşlarımızın katkılarıyla yerine getirilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu hizmetlerinin yanında sosyal içerikli olarak doğal afetlere maruz kalmış yurt içi ve yurt dışındaki yardıma muhtaç insanlara da yardım yapmaktadır.

Gerçekleştirmiş olduğu hizmetleri kısaca özetlemeye çalıştığımız Diyanet İşleri Başkanlığımızın kuruluşunun 94. yılını kutluyor, bu kurumun vatan ve millet bütünlüğü içerisinde daha nice yıllara ulaşmasını temenni ediyorum.

Bu yazı 2830 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar