Reklam
İslamda kadın
İsa YAMAN

İsa YAMAN

İslamda kadın

03 Mart 2021 - 15:22

Dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam Dini, toplumun temeli olan aileyi sevgi ve saygıya dayanan bir kurum olarak tanımlamıştır.

Nitekim Yüce Allah  Kur’an’da, “Huzur bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet bağları oluşturması da Allah’ın varlığının delillerindendir. Gerçekten bunlar düşünen bir toplum için alınacak dersler vardır” buyurmaktadır.

İslamda eşler, birbirlerine karşı yükümlü ve sorumlu kılınmışlardır. Sevgili Peygamberimiz, hiçbir zaman hanımlarına sert muamelede bulunmamış ve onlara karşı daima iyi davranarak şefkatle muamele etmiştir.

Kadınlar, Yüce Allah’ın bizlere birer emanetidir. Dolayısıyla bu emaneti korumak ve kollamak görevi de erkeğin boynunun borcudur.

Nitekim sevgili Peygamberimiz, Veda Hutbesinde: “Kadınlar size Allah’ın bir emanetidir. Sizin onlar üzerinde, onlarında sizin üzerinde hakları vardır. Sizin hakkınız onların iffetli ve namuslu olmaları,  onların hakkı ise yeme-içme ve giyim gibi ihtiyaçlarını karşılamanızdır” buyurarak, kadının toplumdaki yerini çok iyi ve sağlam bir şekilde belirlemiştir.

Kadın, insanı doğuran ve yetiştiren muhterem bir varlıktır. Kadını dövmek, sövmek, şiddet uygulamak, her ne sebeple olursa olsun benden boşandı diye işkece yapmak, öldürmek caniliktir. Bunun İslam la, insanlıkla hiçbir alakası yoktur.

Kadın, ailenin ve dolayısıyla da toplumun temel taşıdır. Onun mükemmelliği, toplumun mükemmelliğini hazırlayacaktır.

Dinimiz, geleceğin anneleri olmaları bakımından, kız çocuğunun terbiyesi üzerine daha bir hassasiyetle ve sevgiyle eğilmeyi tavsiye etmektedir. Küçük yaşta ve isteği dışında evlendirilmelerini doğru bulmaz.

Kız çocuğunu bakıp büyütüp güzelce terbiye edene cennet, hem de cennette en güzel makam Peygamber efendimize komşu olma makamı vaat edilmektedir.

Bazılarının iddia ettikleri gibi İslamda kadın, kişiliği olmayan, bu sebeple de kocaya tabi olmak zorunda kalan, kendisini yönetmekten aciz, aklı bir şeye ermeyen bir şahsiyet değildir.

Bilakis mehir isteme, evleneceği kişiyi seçme, mülk edinme, eğitim öğretim görme gibi haklara sahip bir varlıktır. Erkek neyse kadında odur.

Evlilik kurumunda erkeğin hayat arkadaşı, yoldaşı ve sırdaşıdır. İslamiyet geçim ehli bir kadının Allah’ın rızasına nail olacağını müjdeler ve ona layık olduğu değeri verir.

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’in Bakara S.187. ayetinde: “Onlar sizin için birer elbise, sizde onlar için birer elbisesiniz” buyurmaktadır. Kadın anadır. Ana ise yardır. Ana gibi yar baba gibi diyar olmaz demişlerdir. Onların kıymetini bilelim. Kaybettiğimizde değerini anlarız ama, iş işten çoktan geçmiş olur.

Bu yazı 438 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar