Reklam
Organ nakli
İsa YAMAN

İsa YAMAN

Organ nakli

11 Kasım 2016 - 16:02

İslam dini insan hayatına büyük önem vermiş, hayatın devamı için pek çok ilke koymuş, emir ve tavsiyelerde bulunmuştur.

       Saygı değer bir varlık olan insanı Yüce Allah varlıklar içinde en seçkin ve şerefli bir şekilde yaratmış ve ona sayısız nimetler vermiştir. Bu itibarla ister sağ olsun ister ölü olsun insan vücudundan bir parça alınıp satılarak menfaat elde edilmesi doğru bir davranış olmadığı gibi insanın saygınlığı ile de bağdaşmaz. Ancak zaruri hallerde durum değişmektedir.  

Soru şudur: Dinen organ Nakli caiz midir değimlidir?

Kur’an-ı Kerim de ve Hadisi Şeriflerde, Organ ve Doku nakli konusunda açık bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak İslam Âlimleri: ‘Zaruretler haram olan şeyleri Mubah kılar’ ifadesi ile kitap ve sünnetin genel kurallarına dayanarak zaruretleri de göz önünde bulundurarak Organ naklinin caiz olduğu yönünde fetva vermişlerdir.

Yani şarları yerine getirmek suretiyle; bir ölüden bir doku veya kalp böbrek gibi bir organın başka bir canlıya nakledilmesinde dinen bir mahzur yoktur.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Organ ve doku naklinin caiz olması için gerekli şartları (03.03.1980 tarihli 336/13 sayılı kararı) kararında belirtmiştir.

Organ Nâkilinin caiz olabilmesi için uyulması gereken şartlar şunlardır:

1- Zaruret halinin bulunması. Hastalığın bu yolla tedavi edileceğine kanaat getirilmesi, organ nakli alınacak kişinin hayatını kaybetmiş olması veya hayati bir organ olmaması,

2- Kişinin ölmeden önce buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartı ile yakınlarının buna razı olması gibi şartların bulunması halinde organ nakli caiz görülmüştür.

Organ nakli konusuna bu açıdan bakıldığında bu işlem büyük bir önem arz etmektedir.

Yüce Allah Kur'an-ın da: (Maide s.32) "Kim bir canı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibi olur" buyurmaktadır. Peygamber Efendimiz de "Bir kimse Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah'ta onun ihtiyacını giderir" buyurmuşlardır.

Bir Müslüman olarak her zaman diğer kardeşlerimize sıkıntılı anlarında maddi ve manevi yönden yardımcı olmak hem insani hem de İslami görevimizdir. Allah’tan sağlıklı bir hayat temenni etmekle beraber, organ nakli ve kan bağışı konusunda da gereken duyarlılığı göstermeli ve yardımcı olmalıyız.

Sevgili Peygamber Efendimizin bir sözü ile yazımı bitirmek isterim: Peygamber Efendimiz Buyuruyor ki: "İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır"

Unutmayalım, imandan sonra en büyük nimet sağlıktır. Rabbim cümlemize sağlık ve sıhhat ihsan eylesin. Hasta kullarına da acilen şifalar, dertli kullarına da devalar nasip eylesin. ÂMİN

Bu yazı 3590 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar