Reklam
Üç aylar ve Regaib Kandili
İsa YAMAN

İsa YAMAN

Üç aylar ve Regaib Kandili

12 Şubat 2021 - 23:25

Bazı zaman ve mekânlarda yapılan ibadetler, diğer zaman ve mekânlarda yapıla ibadetlerden daha üstündür. Örneğin en faziletli mekân kabedir. Kabede kılınan bir namaz diğer mescitlerde kılınan yüz bin namaza bedeldir. Sonra mescidi Nebevi sonra Mescit Aksa sonra Kuba Mescidi gelir… Camide cemaatle kılınan bir Namaz evde kılınan Namazdan Yirmi Yedi kat daha faziletlidir.

Yüce Allah’ın insanlara rahmetini ve nimetlerini çokça ihsan ettiği belli vakitler ve belli mevsimler vardır. Cenab-ı Hak, bazı zaman dilimlerini seçmiş, onlara özel değer vermiştir.

Günlerden Cumayı, gecelerden kadir Gecesini seçtiği gibi, aylar arasında da ‘üç aylar’ diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarını mübarek kılmıştır.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ve Şaban ayı Müslümanları maddi ve manevi yönden günah kirlerinden arındırıp temiz bir şekilde Ramazana hazırlar. Ramazan ayına ulaştığında da teravih namazını kılar, orucunu tutar, imkânı varsa fıtır sadakasını verir ve diğer ibadetleri yerine getirirse günahlarından temizlenmiş olur. ( Kul hakkı hariç)

Ayrıca Yüce Allah’a bu aylarda yapılacak yakarışlar, tövbeler, kalıcı iyilik ve hayırlar, gönülden paylaşılan sevinç ve kederlerin mükafatı bizlere kat ve kat verilecektir.

Bu aylarda, farz olan ibadetler yanında, fırsat buldukça ve gücü yettikçe nafile ibadetlerle meşgul olmak Peygamberimizin sünnetlerindendir.

Ramazan haricindeki hiçbir ayı tamamen oruçlu geçirmemiş olan Peygamber Efendimiz Recep ve Şaban aylarının bir kısmında, nafile oruçlar tutmaya büyük önem vermiştir. Bu aylarda kılınacak nafile namazlar ve Ramazan gecelerinin sünneti olan teravih, üç aylara özel nafile ibadetlerdendir. Peygamber Efendimiz bu aylarda her zamankinden daha çok ibadet ederdi.

Ayrıca bu mübarek aylar Müslümanların; sadaka vermek, Kuran’ı Kerim okumak, Dua etmek, zikir çekmek, salâvat getirmek gibi nafile ibadetlere sarılarak daha çok sevap kazanmaları için bulunmaz nimetlerdir.

Allah’a şükürler olsun ki, İslam dinine gönülden bağlı yüce milletimizin ‘ ÜÇ AYLAR’ diyerek özel önem verdiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcına ulaşmış bulunuyoruz. Recep ayında Regaib ve Miraç Kandili, Şaban ayında Berat Kandili, Ramazan ayında ise Kadir Gecesi olmak üzere üç aylar içinde dört kandilimiz vardır.

13.Şubat. 2021 Cumartesi günü üç ayların ilki olan Recep ayının ilk günüdür. 

Recep ayının ilk Cuma gecesi de Regaib Kandilidir. 

REGAİB KANDİLİ 18 ŞUBAT 2021 Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir.

Yüce Allah’ın ilahi yardımı ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin af edilmesi nedeniyle bu geceye Regaib denilmiştir.

Bu gecede yapılması gereken öncelikle nefis muhasebesidir. Yani iç hesaplaşmadır. Madde ve mana arasındaki dengenin madde lehine bozulduğu, insanlar ve toplumlar arası ihtilafların bütün dünyayı etkilediği, aklı selim yerine silahların konuştuğu, garip ve yoksulların ezildiği, kapitalizmin zulme varan yıkımı, herkesin çıkar peşinde koştuğu zamanda kendimizle yüzleşmek, ahlaki değerlerimizi sorgulamak gerekir.

Bu gece yapacağımız en güzel iş; hatalarımız varsa onları terk edelim, tövbe edelim. Allah’a dua edelim. Haset, kin, gıybet, düşmanlık, haksızlık, iftira, yalan ve yalan şahitliği gibi kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım.

Mübarek üç ayların, Regaib Kandilinin Köyümüze, İlçemize, Memleketimize- Milletimize, İslam Alemine ve Tüm insanlığa hayır ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Peygamber Efendimizin Üç aylar duası ile yazımı bitirmek istiyorum.

 ‘ALAHIM RECEP VE ŞABAN AYINI HAKKIMIZDA HAYIRLI KIL VE BİZİ RAMAZANA ULAŞTIR.

Bu yazı 3061 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar