Reklam
01-01-2017 - Yılbaşı
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

01-01-2017 - Yılbaşı

26 Aralık 2016 - 09:41

Biz Müslümanların kutlayacağı yalbaşı Hicri-Kameri takvime göre, Muharrem ayının birinci günüdür. Eskiden Müslümanlar 1 muharremi yılbaşı olarak kutlar, birbirlerini ziyaret eder, hediyeleşirler adeta bayram ederlerdi. Ziyaret ve tebriklerle yeni yılın hayırlı olması için dua ederlerdi. Güzel elbiseler giyilir, fakirlere, yetimlere yardım edilir, sadakalar dağıtılırdı.

Miladi seneye göre bir yılımız daha ömür takvimimizden kopmak üzere, fakat görülüyor ki hiç de aldırış eden bile yok. Akıllı insan bu koskoca bir yıl içinde Allah için ne yapıp ne yapmadığının hesabını yapacağına, yılbaşı için büyük bir hazırlığın içerisine girmektedir. Tatilimi Bursa Uludağ'da mı yapayım, Bolu Kartalkaya'da mı yapayım, Erzurum Palandöken'de mi yapayım yoksa, Alp Dağları'nda mı yapayım, Havai'ye mi gideyim vb. hayaller kurmaktadır.

Müslümanların hayatında böyle yılbaşı diye bir şey yoktur. Yılbaşı nedir? Bizans İmparatoru Konstantin'in Hiristiyanlığı kabul ettiği gündür. Noel, Hristiyan'ların Hz. İsa'nın doğum günü olarak katolik ve Hristiyan'ların 25 Aralık'ta, ortadoksların ise 5 Ocak'ta kutladıkları bir gündür.
Miladi Takvim Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul ediliyorsa da bu, gerçekten yanlış bir uygulamadır. 1 Ocak Hz. İsa'nın doğum günü olmayıp, Hristiyan alemince uygunsuz ve zamansız uygulanan bir gecedir. Öyleyse değerli kardeşlerim, biz niçin kutluyoruz sorusuna gelince; biz de Avrupalılaşma hastalığından dolayı yine onların iyi adetlerini almayıp, kötü adetlerini alarak, ne pahasına olursa olsun onlar gibi olmak için, onların adeti olan 1 Ocak gecesini cahilce kutluyoruz.

Evet, aynı rezaletler oluyor ve olacak, fakat yılbaşı gecesindeki rezaletler, toplumsal bir hal alıyor. Dünya çapında bir isyan yapılıyor. Müslüman bu isyanın içinde olmamalıdır. Allah-u Teala ayet-i kerimede, "Onlar bir hayasızlık yaptıkları zaman, biz atalarımızı da bunun üzerinde (bunları yapar) bulduk. Allah da bunu bize emretti dediler. (onlara) söyle: Allah hiç bir zaman kötülüğü emretmez. Bilmeyeceğiniz şeyleri Allah'ın üzerine mi (atıp söylüyorsunuz)" Ayet i Celile'nin konumuzla ilgili olan tarafı: "Cahiliye devri gençlerine, "Bu hayasızlıkları neden yapıyorsunuz?" diye sorulduğunda onlar da, "Biz atalarımızı da bunun üzerinde (yani bu işleri yaparken gördük) bulduk" diye cevap vermeleridir.

Allah korusun, bu günün çocukları anne ve babalarının çılgınlıktan başka bir şey olmayan yılbaşı gecesi sarhoşluk ve eğlencelerini görmektedirler. Yarın onlara da "Bu rezillikleri neden yapıyorsunuz?" diye sorulduğunda onlar da, "Bizim anne ve babamız böyle yapardı, biz onlardan böyle gördük." Demeyeceklerinin ne garantisi var? O yılbaşında aldığımız milli piyango biletlerinin, o inşaatların tepelerinde alın terimiz ile kazandığımız helal kazancımızın içine zehir kattığımızı, o yavrularımıza o helal kazanç yerine, zehir yedirdiğimizi unutmayalım.

Yılbaşında yahudilerin kutladığı gibi bir kutlama değil de, ben 2016-2017 yılları arasında Allah için ne yaptımın hasebesini yapıp, yine çoluk çocuğu ile beraber, "Yarabbi, bizleri bu seneye ulaştırdığın için sana şükürler olsun" deyip, Allah'a dua ve niyazda bulunarak, biz de ahiret için bir milli piyango bileti almış oluruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin üzerinde dolaşan kara bulutların dağılmasını ve 2017 yılının bütün müslümanlığa hayırlar getirmesini yüce Allah'tan niyaz ederim.

Bu yazı 4586 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar