Reklam
Vatan nedir bilir misin?
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Vatan nedir bilir misin?

12 Şubat 2018 - 18:13

Vatan; bayrağımızdaki 'Ay' ve 'Yıldız'dır. Vatan ve vazife uğruna ölümü göze alabilmektir, düşmanın önünde dimdik durabilmektir vatan. Hep beraber olmak, ülkemize kötü gözle bakan tüm düşmanlara, düşmanlıklara onurunla, şerefinle karşı koyabilmektir. Türk milletinin o şerefli mirasına sahip çıkabilmektir. Aramızdaki sevgi bağıdır, ocağımızdaki aştır, özgürce soluduğumuz hava, bahçemizdeki o güzel kokudur, lezzetle yuttuğun lokma, minarelerdeki ezandır vatan.

Vatan nedir bilirmisin kardeşim? Hani bu gazi toprakların işgali boyunca kokusuna hasret kaldığın, kucaklamak için can attığın, ata yadigarı, ata toprağı Anadolu'dur, Anadolu'nun o vatan perver sıcak insanıdır vatan. Her sabah işine giderken özgürce kullandığın yolların, keyifle sürdüğün aracın, emeğinin karşılığında son kuruşuna kadar hak ettiğin paran, bu parayı keyfince harcamandır. Tüm bu saydıklarım; sizlere vatan, millet, Sakarya söylemlerini çağrıştırabilir! Ama bilirmisin? Bu söylemler, vatan söyleminin ta kendisidir…

'Vatan Sağ Olsun' diyerek; evlatlarının kan ve can bedelini, vatan bellediği bu topraklara helal eden, asker, polis veya başka bir görevde iken oğlunun şehit haberi geldiğinde 'İnnalillahi ve inna ileyhi raciün' Allah'tan geldik, Allah'a döneceğiz' der ve o acıyı içine atan, düşmanlarına belli ettirmeyen 'Vatan sağ olsun' diyerek oğlunu toprağa veren o elleri ve ayakları öpülesi 'Ana'dır, 'Baba'dır, 'Eş'tir, 'Evlat'tır, kan ve can bedeli ödenerek şehitlik ve gazilik ünvanıdır vatan.

Çanakkale'de yaralanmış, ruhunu Allah'a teslim etmek üzere iken, önce kendine uzatılan suyu yanıbaşındaki yaralı arkadaşına, onun da başka bir yaralı arkadaşına, onun da başka bir yaralı arkadaşına suyun verilmesini isterken hiçbir tanesi suyu içemeden şehit olmaktır vatan.

Yine Çanakkale'de, ölmeden önce düşmana su vermek, onun yaralısını kendi hastanesine sırtında taşımaktır vatan. Onun içindir ki, şuan, içinde bulunduğun durumu, daha sen doğmadan yaşanan yıllar öncesini, bağımsızlığımız uğruna Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının önderliğinde milletçe verilen mücadeleyi, yada unuttuğun o acılı günleri hatırla.

İstiklal savaşında, hiç bir etnik kimliğini öne çıkarmadan (Türk,Kürt,Laz,Abaza,Çerkez,Gürcü..vb) bu aziz vatan uğruna atalarımızın hayatlarını seve, seve nasıl verdiğini unutma! Hiçbir şey gelmiyor ise aklına! Bakışlarını Çanakkale'ye çevir, orada yazılan tarih; sana bu milletin vatan sevgisini bir kez daha anlatacaktır. Özellikle şu son dönemlerde vatan topraklarınızda ve sınır bölgelerimizde yuvalanmaya çalışan ihanet odaklarının terör örgütlerinin (PKK, FETÖ, PYD, YPG, DEAŞ vb.)emperyalist güçlerin bilinen dayatmaları karşısında dimdik durma zamanıdır.

Dış güçlerin sinsi planları yada kimi güçlerin siyasi çıkarları, şahsi menfaatleri uğruna seni vatanından ayırmak için yaratılan suni senaryolara kanma, bayrağımızın altındaki birlik ve beraberliğimizin bozulmasına müsaade etme. Etme ki, bir sabah uyandığında; 'Vatan'ım dediğin bu, 'Gazi Vatan Toprakları'nda insanlığın en büyük düşmanı olan savaşın sesini duymayasın, tarihin tekerrürü ile karşı karşıya kalmayasın. Türk milleti cesareti, dinine ve milletine bağlılığı ve vatan severliği ile her sınavdan başarı ile çıkmıştır inşallah Allah'ın izni ve yardımı ile bu sınavdan da başarı ile çıkacaktır.

Bu vesile ile vatan için şehit düşen kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa, kederli ailelerine sabir ve metanet, halen görevi başındakilere de Allah'tan yardım temenni ediyorum. Allah (c.c) yar ve yardımcımız olsun.

Bu yazı 4103 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Muhterem DEMIREL
  2 yıl önce
  Allah u teala okuyup dusunup ibret alanlardan da razi olsun
 • Fadıl ünlü
  2 yıl önce
  Allah Rasulu sallahü vesllem Vatan sevgisi imandandır buyurmuştur neslimizin Vatan bayrak ezan sevgisiyle yetiştirmeyi nasip etsin Rabbim. Sizdende bu güzel yazınızdan dolayı Rabbim Razı olsun sayın hocam
 • Catakli
  2 yıl önce
  Icinde bu duyguyu tasiyanlara selam olsun
 • Okur
  2 yıl önce
  Çok güzel, duygulu ve yürekten bir yazı. Teşekkürler....
 • (Taksici) imdat
  2 yıl önce
  Eline diline sağlık hocam....
 • Fikret er
  2 yıl önce
  Yüreğine sağlık hocam
 • Vatandas
  2 yıl önce
  Teşekkür ederim saygı değer hocam. gerçekten su günlerde özellikle okumaya ihtiyacımız olan bir yazi.insalkah sonuna kadar okunur.Sonuna kadar okumazssaniz bir şey anlayamazsıniz.

Son Yazılar