Reklam
Hac İbadeti
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Hac İbadeti

05 Ağustos 2017 - 13:45

Cenab-ı Hakk'ın davetine icabet etmek isteyen, Beytullah'ı ziyaret için milyonlarca Müslüman vatandaşımız bugünlerde hac hazırlığında. Bu münasebetle bu haftaki konumuz, haccın mana ve mahiyeti hakkında olacaktır.

Bilindiği gibi Hac, İslam'ın beş şartından biridir. Sevgili Peygamberimiz: "İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed'in (s.a.s) onun kulu ve Rasulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmek" buyurmaktadır.

Cenab-ı Hakk da Kur'an-ı Kerim'de: "Gücü yeten kimseye, Allah için Kabe'yi ziyaret insanların Allah'a borcudur.” buyurmuştur. Görüldüğü gibi diğer ibadetlerden farklı olarak Hac, her müslümana değil gücü yetene farzdır.

Bu vesileyle Müslümanlar yılda bir kere Mekke’de dünya çapında bir araya gelmektedirler. Mutlak manada cemaatin hikmet ve fazileti hepimizin malumu. Bir araya gelen insanlar, birbirlerinin dertlerinden haberdar, birbirlerine manevi destek olurlar.

Hac'cın sevabına gelince: O hepsinden büyük! Zira, cemaatin çapı büyüdükçe fazileti de artıyor. Nitekim sevgili Peygamberimiz buyuruyor; "Kim helal parası ile hacca gider, orada hac ile bağdaşmayacak ve başkalarını rahatsız edecek uygunsuz davranışlardan sakınır, öylece haccını tamamlarsa, günahlarından arınmış olarak doğduğu günkü gibi tertemiz evine döner."

Hac ibadeti ile sadece küçük günahlarımız değil, kul hakkı hariç büyük günahlarımız da bağışlanır. Çünkü; hac ibadeti, gücü yeten Müslümanların mallarıyla, canlarıyla günlerce, bazen aylarca, türlü zorlukları göğüsleyerek, yaptıkları büyük bir ibadettir. Bu ibadeti yapmaya gücü yeten Müslüman kendisini bundan mahrum etmemelidir. Ama gücü yetmeyen Müslümanların da malını mülkünü satarak; sağa sola borçlanarak, çoluk çocuğunun nafakasından kesmek suretiyle onları zor durumda bırakarak; ne pahasına olursa olsun hacca gitmeye kalkışması doğru bir iş değildir.

Üzerine hac farz olan bir mümin, bu görevi tehir etmemelidir. Hiç bir kimsenin bir dahaki seneye kadar yaşama garantisi yoktur. En iyisi bir mazeret aramadan genç yaşta hacca gitmektir.

Bildiğiniz gibi Arabistan devletinin Kabe'nin orarımından dolayı uyguladığı kota nedeniyle hacca yazılımda çok yoğu birikim olduğu için sıramız geç çıkmakta, 5-10 sene beklememiz gerekmektedir. Onun için ne kadar erken yazılırsak, o kadar erken sıramız gelecektir.

Not: Bizim de bu sene Türkeli kafilesi olarak inşallah 21-08-2017 Pazartesi sabah saat: 03.00 sularında Mekke-Medine yolculuğumuz başlayacaktır, hepinizden hakkınızı helal etmenizi istiyoruz. Allah'a emanet olun.

Bu yazı 3394 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar