Reklam
İnternet bağımlılığı
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

İnternet bağımlılığı

28 Nisan 2017 - 11:54

İnternet bağımlılığı günümüz insanının karşı karşıya olduğu, önemle üzerinde durulması gerekli olan tehlikelerden biridir. Kadın-erkek-genç-yaşlı her yaştan insan bugün internet bağımlısı olma durumu ile karşı karşıyadır.

Teknolojinin hızla ilerlemesi, bilgisayar ve cep telefonlarının günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına sokmuş bulunmaktadır. Bir çok insanın olağan haberleşme ve bilgi iletişim vasıtası olan internet artık, oyunlar ve sohbet siteleri ile yeni bir boyut kazanmıştır.

Artık evimize gelen misafirlerimiz bile hane sahibine Allah'ın selamını vermeden önce elektrik prizinin yerini sorar hale gelmiştir. İnternet yüzünden eski, tatlı mı tatlı sohbetlerimizi özler hale gelmişiz.

Camide namaz kılan bir cemaat, namazda telefonuna gelen mesaja bakıp "Şimdi namaz kılıyorum, namazdan sonra görüşürüz" diye cevap verecek hale gelmiştir. Çocuklar, internet yüzünden anne ve babalarının sözlerini dinlemez hale gelmiştir. Yine okullarda öğrencilerimiz, internet bağımlılığı yüzünden derslerini ve öğretmenlerini dinlemez hale gelmiştir.

Bütün bunların yanında; faydalı bilgiye erişme imkanı da sunan ve iletişim kaynağı olan internet; bilgisayar ve bilgisayar özelliği olan cep telefonları, şimdiler de adeta kontolden çıkma eğilimi göstermekte ve gelişme çağındaki çocuklar için zararlı bir bağımlılığa dönüşmektedir.

İnternet bağımlılığı, iletişimde kullanılan birtakım figürler ve işaretler dolayısıyla dil öğretimi ve gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. İlk başta masum bir ilişki gibi görünen günlük haberleşmeler, zamanla faydalı olma işlevini yitirerek, sosyal ilişkileri zedelemekte, akrabalık, arkadaşlık gibi sosyal kurumları yok etmektedir.

Eskiden bayramlarda anne, baba, hısım, akraba, yaşlılar ziyaret edilir, bayramları kutlanır, elleri öpülürken, şimdi maalesef bunların hepsi birden bir parmak hareketiyle atılan mesajla savuşturulmaktadır.

İnternet bağımlılığı ayrıca fiziki ve ruhi bazı sağlık sorunlarına da yol açmaktadır.

Bu yazı 2837 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar