Reklam
Ramazana hazırlık
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Ramazana hazırlık

17 Mayıs 2017 - 10:34

Her işin bir hazırlık safhası vardır. İşçi işine, memur görevine, amir masasına, öğretmen dersine, öğrenci okuluna, imam camisine esnaf meşgalesine hep hazırlanır. Hazırlıksız takip edilen işler, başarıyla sonuçlanamaz.

Her türlü dünya işlerimizin böyle bir hazırlık dönemi olduğu gibi, ibadetlerimizin de, ebedi hayatımızın da böyle bir hazırlık safhası vardır. Ancak bu hazırlık, Ramazanlarda sofraların bereketlenmesinden ibaret değildir. Bu tür hazırlık elbette iyidir. Herkesin kendi kazancına göre Ramazan sofralarının farklı olması gayet tabiidir. Ancak yeterli değildir.

Gerçek hazırlık, iç dünyamızı zenginleştiren, imani, ahlaki, ruhi ve içtimai hasletlerimizi artırıcı hazırlıklardır. Çünkü Ramazan, Kur'an ve Oruç ayı olması dolayısı ile daha çok kudsiyetlerle yüklü bir aydır. Ve milletimiz şükürler olsun ki asırlardır bu kudsiyetin, bu iç ferahlığı getiren zenginliğin farkındadır. Onun için onu hazırlıksız değil, hep hazırlıklı karşılar Elhamdülillah. Nimet bolluğundan mana, zenginliğine kadar onu sindire sindire yaşamak için hep hazırlanır. Çok şerefli ve kutlu bir misafir gibi onu bağrına basar. Bayram gibi, düğün gibi karşılar.

Ramazana girerken fert olarak, aile olarak, cemiyet olarak yapacağımız hazırlıklar vardır. Ferdi planda iyi bir insan şuurlu bir kul olarak cenab-ı Hakkın bu mukaddes Ramazan ayında açmış olduğu sınırsız rahmetten istifade etmeli. Geçmişin hesabını yapmalı ve geleceğe hazırlanmalıyız. Çok çok tevbe ederek günahlardan arınmalıyız. Vatan ve milletimizin selameti için dua etmeliyiz. Kardeşlerimizin kusurlarını bağışlamalıyız. Düşmanlığı körükleyecek, dostluğu ve kardeşliği bulandıracak her türlü davranışlardan uzak durmalıyız. Fakirleri, dul ve yetimleri, güçsüzleri ve yaşlıları gözetmeliyiz. Bunlar aynı zamanda içinde yaşadığımız cemiyete karşı ahlaki ve insani görevlerimizdir.

Son dönemlerde birbirimizle olan münasebetlerimiz, hep maddi ölçülere dayandırılmak isteniyor, bu anlayışa itibar etmeyelim. Tarihin ve insanlığın tanıdığı aile ve cemiyet yapısını taş-taş yıkmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm müslümanların sağlık ve sihhat içinde Ramazana kavuşmasını, Ramazanı da huzur içinde geçirilmesini, şu güzel ülkemizin üzerinden kara bulutların bir an önce dağılmasını yüce Allah'tan niyaz ederim.

Bu yazı 3252 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar