Reklam
Sahtekarlık değil mi?
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Sahtekarlık değil mi?

30 Ocak 2018 - 16:17

Aslında bu yazım geçen hafta ki yazımın devamı niteliğindedir, fakat yazımın başlığını değiştirmek istedim.

Sahtekalık; isminden de anlaşılacağı gibi, meşru olmayan yollardan sahte kar etmek anlamındadır. Devletimizin fakirlere, çocukları aç kalmasın diye olanak sağladığı, 3-5 kuruş aylık verdiği, fakat bazı parasının hesabını bilmeyen vatandaşlarımızın devletin verdiği paraya ihtiyacı olmadığı halde, ihtiyacı olanların haklarını gasp ederek buralara işçi veya memur olarak kendi gelinini, çocuğunu veyahut yakınını yerleştirmesi sahtekarlık değil mi?

Devletimizin vatandaşlarımıza tarım desteği diye çıkardığı yardımı, köye gelen memuru kafaya alarak, hiç kazma vurulmamış, çalışılmamış ormanları, kıraç arazileri çalışıyorum diye göstererek o parayı almak sahtekarlık değil mi?

Yine bu arazilerin orman veya çalışılmamış olduğunu görmeyen sayın devlet memurunun da bunu görmezlikten gelmesi, görevini suistimal  etmesi sahtekerlığın ta kendisi değil mi?

Diğer taraftan annesi veya babası vefat etmiş  bazı sözde uyanık vatandaşlarımızın evlilik belgesini yasal olmayan yollardan iptal ettirip, vefat eden  anne veya babasının maaşını alarak, kocasıyla yasak aşk yaşaması, bu parayı çocuklarına haram yollardan yedirmesi sahtekarlık değil mi?

Devletimiz ihtiyaç olan bir iş yerine veya devlet dairesine bir memur veya işçi almak istediğinde, o ismi arzedilen yere layık olanlardan değilde, layık olmayanlardan, hem de açık oy gizli sayım usulü yaparak almak, hele hele bir de kendi yandaşlarını alarak kendisinin seviyesini aşağı derecelere düşürmek sahtekarlık değil de nedir?

Yine, hali vakti yerinde olan bir vatandaşımızın verilmesi gerekli olan bir yere yardım yapar iken, Allah rızası gözetmeyerek, yardım yaptığı kişilerden bir menfaat, bir çıkar sağlamak için o yardımı yapması, Allah'ın bize verdiği malı kötü yönde kullanmak ve yapılan bu iş ise bir sahtekarlık değil mi?

Tüm yapılan bu gayri meşru işler, Allah'ın bize vermiş olduğu akıl nimetini kötüye kullanmak değil mi?

"Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz." (Honore de Balzac)

Atalarımız ne güzel söylemiş, "Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az."

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı 3410 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • (Taksici) imdat
  3 yıl önce
  Öncelikle ıyı günler hocam gerçekten güncel hayattan gercek konuları ele aldıgınız için cok teşekkur ediyorum .ama bu konulardan baştaki yetkilileri bilgilendirmek gerekir inşallah bunu yaparsınız çünkü buralarda çözülecek bir konu değil bu....
 • Muhterem DEMIREL
  3 yıl önce
  Insallah Turan kardesim
 • Turan Yıldırım
  3 yıl önce
  Hocam eline sağlık kalemine sağlık biraz daha değin sorunlara
 • Muhterem DEMIREL
  3 yıl önce
  Olumlu ve olumsuz yorum yapan herkeze tesekkur ederim.Allah razi olsun
 • Fadıl. Ünlü
  3 yıl önce
  Allah razı olsun sayın hocam Toplumdaki kangren olmuş Bir yaramıza parmak basmışsın bazılarının hoşuna gitmese de haksızlık karşısında Susan dilsiz seyandır diyor Allah hın Rasulullahin Emribilmaruf venehyi anilmünker Farzdır sizden bir gurup bunu yapmazsa helak olursunuz sizin yerinize Allah başka bir topluluk getirir diyor Rabbimiz kısacası herkesi Razı etmek mümkün değildir Rabbim Razı olsun Yeter
 • Vatandas
  3 yıl önce
  Değerli arkadasim .Hamza Yılmaz sayın hocamızın yazdigi bilakis arkadan konuşmak değilde sahtekarliklari dile getirmek.Bilakis bunları dile getirmek değilde bunlara göz mummak bunları gormezlikden gelmek suç ve gunahdir kanaati ndeyim.hocama bu gerçekleri dile getirdiği için tesekkur ederim.
 • Turkelili
  3 yıl önce
  Hamza yilmaz a cevap olarak.Sayin Hamza yilmaz.yazida kusur arastirmak diye bir sey yok ki bunlar olan seyler.bunlari gun yuzune cikarmak bilakis gunah degil sevaptir.birkez daha tesekkur ediyorum bunlari dile getiren sevgili kardesime
 • Hamza Yılmaz
  3 yıl önce
  Olmayanı konuşmak iftira, olanı konuşmak dedikodudur. Nefislerin gökyüzüne çıktığı günümüzde herkes bir şeylerde hak iddia ediyor. Biz kimiz ve neyiz ki hak iddiasında bulunuyoruz. Gaybı kim görmüş kardeşim onun bunun hakkı yendi veya ona buna haksızlık edildi diyebiliyoruz. Herkes hakkını elbet bir gün alacaksa şüpheye kalbini bozmaya ne gerek var.
 • Hamza Yılmaz
  3 yıl önce
  Hocam saygılar. Diyanet camiasında görevli bir hoca olarak bunları yazması garibime gitti. Neden derseniz Dinimiz ayıpların kusurların araştırılmasını Hucurat Süresi 12. Ayette kesin olarak yasaklamıştır. Sonuçta Hakimin (Allahü teâlâ nın)kendisinin şahitlik yapacağı o büyük hesap gününde alttaki yaprak üstteki yapraktan hakkını alacak. Bazı şeyler bizler için şer veya zulüm gibi gözükse de biz bunun ne olduğunu bilemeyiz bilemediğimiz için hakka tevekkül etmemiz hakkımıza kavuşmamiza sebep olacaktır hakkımız ise eğer. İnşallah
 • Ali gürleyen taksici
  3 yıl önce
  Bu tip haksız işleri yapanlar Allah’ın rızasını gözetmeyenler dini bütün yüreğinde allah korkusu olan bir olmuş olsa bunları yapmaz zaten sorun bence burda iman zayıflığında imanlı bir müslüman memur bunları asla yapmaz haram helal gözetir zaten işi ehline verin der hz Ömer radiyallahü anh kısaca selametle kalın hocam yüreğinize sağlık en azından dile getirmişsiniz gördüklerinizi bildiklerinizi devletimizi korumak her vatandaşın hakkı
 • Turkelili
  3 yıl önce
  Hocam gecen haftaki yazinin devami niteliginde hep gercekler ama insallah bir ibret ve ders alan olur
 • Hasan filiz
  3 yıl önce
  Ağzına yüreğine sağlık dayı herşeyi iyi analiz etmişsin yazmişsin helal osun
 • Mustafa Özcan
  3 yıl önce
  Çok güzel bir yazı .Zeki adama ihtiyacımız yok dürüst adama ihtiyacımız var.
 • Vatandaş
  3 yıl önce
  Teşekkürler sayın hocam

Son Yazılar