Reklam
Yolculukta ibadet
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Yolculukta ibadet

15 Mart 2017 - 16:36

Her ne kadar ulaşım vasıtaları iyileştiği için insanlara eskisi kadar yorgunluk ve sıkıntı vermese de, mutlaka yolculuğun kendisine has bir takım sıkıntıları ve zorlukları vardır. İşte bu sebeple İslam, misafirlere bir takım ruhsatlar ve kolaylıklar sağlamıştır.

Yolcuya tanınan bu kolaylıklardan ilk akla geleni dört rekatlı farz namazları iki rekat olarak kılmasıdır. Buna göre yolcu (seferi) olan bir kimse, ikamet ettiği mahallin dışına çıktığı andan itibaren öğle, ikindi ve yatsı namazlarının dört rekat olan farzlarını iki rekat olarak kılacaktır. Yolculukta kazaya kalan dört rekatlı farz namazlar, yolculuk bittiğinde de kaza edilirken yine iki rekat olarak kılır.

Ramazan ayında yolculuğa çıkan kimsenin farz olan Ramazan orucunu tutup tutmamakta, sünnet namazları kılıp kılmamakta muhayyer kılınması, abdestte ayaklara giyilen mest üzerine Mesih süresinin-normal zamanlarda bir gün iken üç güne çıkarılması da yine dinimizin yolculara tanımış olduğu kolaylıklardandır.

Dini yönden kişinin yolcu sayılabilmesi için 90 km ve daha uzak (yani normal bir yürüyüşle 3 gün) mesafeye, orada 15 gün veya daha az bir  süre kalmak niyetiyle yola çıkmış olması gerekir. İşte hep bunlar İslam Dininin Müslümanlara sağladığı kolaylıklardır.

Bu yazı 3520 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar